Քիչ առաջ «Ադեկվադ» միաբանության անդամներին՝ շուրջ 20 հոգի, բերման են ենթարկել ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանատան տարածքից, որտեղ նրանք լուռ համերաշխանությունն էին հայտնում միջազգային կառույցների լռակյաց վարքագծին՝ «Շարունակեք պահպանել լռություն», «Շնորհակալ ենք մեր ներքին խնդիրներին չմիջամտելու համար», «Գառների լռությունը» և այլ նմանաբովանդակ պաստառներով։
Միաբանության անդամների նպատակն էր նաև նամակ հանձնել Հայաստանի Հանրապետությունում Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների դեսպան Լին Մ. Թրեյսիին, որում մասնավորապես ասված է․
«Ադեկվադ» միաբանության և մեր համակիրների անունից ցանկանում եմ մեր խորին երախտագիտությունը հայտնել Ձեզ՝ Հայաստանում տեղի ունեցող ներքաղաքական գործընթացներին, քաղաքական հետապնդումներին չխառնվելու և լռություն պահելու համար:
Վերջին երկու տասնամյակների ընթացքում, երբ Հայաստանը ձեր գործակալական ցանցերի ենթակայության տակ չէր, դուք մասնակցություն եք ունեցել ՀՀ-ում տեղի ունեցող գրեթե բոլոր քաղաքական գործընթացերին՝ շարունակ վկայակոչելով ժողովրդավարությունը, մարդու իրավունքները, իշխանությունների տարանջատումը և սահմանադրական այլ արժեքներ, իսկ այսօր մենք մեծ ուրախությամբ ականատեսն ենք դառնում ձեր երկար սպասված լռության:
Դուք լռել եք, երբ մեզ ապօրինաբար բերման էին ենթարկում, երբ մեր ընտանիքի անդամներին թիրախավորում և հետապնդում էին: Դուք խոսել եք միայն այն ժամանակ, երբ «անհանգստացել են» սեռական փոքրամասնությունները, աղանդավորները, օտարերկրյա գործակալները, թեև կարծում ենք, որ շուտով անհանգիստ ժամանակներ են սկսվելու նաև վերջիններիս համար, և միևնույն է՝ կրկին կոչ ենք անում ձեզ պահպանել լռություն:

About 20 members of the Adekvad Brotherhood were recently detained at the US Embassy in Armenia, where they expressed their silent solidarity with the tacit behavior of international organizations with posters that read: “Keep silence,” “Thank you for not interfering in our internal affairs.” The Silence of the Lambs” etc.
The purpose of the members of the Brotherhood was to hand over a letter to the Ambassador of the United States of America to the Republic of Armenia Lynne M. To Tracy, who specifically states:
“On behalf of the “Adekvad” Brotherhood and our supporters, I would like to express our deep gratitude to you for not remaining involved in the internal political processes and political persecution in Armenia.
During the last two decades, when Armenia was not under the jurisdiction of your agency networks, you participated in almost all political processes in Armenia, constantly citing democracy, human rights, separation of power, other constitutional values, and today we are witnessing with great joy your long-awaited silence.
You were silent when we were illegally detained, when our family members were targeted and persecuted. You spoke only when the sexual minorities, sectarians, foreign agents were “concerned”, and even though we believe that soon very troubled times are about to start for the abovementioned parties, but again, we call on you to remain silent.