Սույն թվականի մայիսի 20-ին «Ադեկվադ» միաբանության ղեկավար Արթուր Դանիելյանը հրավիրվել է ՀՀ ոստիկանության քրեական ոստիկանության գլխավոր վարչություն ՀԱՄԱԴՊՎ ահաբեկչության և ծայրահեղականության դեմ պայքարի բաժին մեզ համար դեռևս անհայտ գործի շրջանակներում բացատրություն տալու:
Միաբանությունը հրավիրում է ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչներին Արթուր Դանիելյանի ասուլիսին, որը տեղի կունենա Քրեական ոստիկանության գլխավոր վարչության մասնաշենքի մուտքի մոտ՝ հարցաքննության ավարտից հետո:
Միաբանությունը ողջունում է Քրեական ոստիկանության ջանքերն ահաբեկչության և ծայրահեղականության դեմ պայքարի շրջանակներում և հույս է արտահայտում, որ քննվող գործը չի համալրի քաղաքական հետապնդումների նպատակով հարուցված քրեական գործերի ցանկը:
Միաբանությունը վերահաստատում է իր պատրաստակամությունը աջակցել բոլոր շահագրգիռ շրջանակներին Հայաստանի Հանրապետությունում տեղի ունեցող բազմաթիվ ծայրահեղական և ահաբեկչական բնույթի հանցանքների դեմ պայքարում:
Խորը ցավով և կսկիծով պետք է արձանագրենք, որ նախկին և ներկա իշխանությունների հանցավոր անգործության և անփութության, հաճախ՝ նաև հակապետական միտում պարունակող քայլերի հետևանքով ներկայումս որևէ պատիժ չեն կրել պետական շինություններ զավթած, ոստիկաններին գնդակահարած, բժիշկներին պատանդ պահած ահաբեկիչները: Պատիժ չեն կրել արդեն 8 ամիս շարունակ կոմայի մեջ գտնվող ՀՀ զինված ուժերի փոխգնդապետին ծեծի ենթարկած մերձիշխանական շրջանակները: Պատիժ չեն կրել երկրում սահմանադրական կարգ տապալած ու արդարադատությանը խոչընդոտած օտարերկրյա գործակալները՝ երկրի վարչապետի գլխավորությամբ: Պատիժ չեն կրել հացադուլի հետևանքով ազատազրկման վայրում մահացած լրագրողի մահվան պատասխանատուները: Անպատիժ են սեռական փոքրամասնությունների և այլ հոգեկան շեղումներ ունեցող մարդկանց հանցագործությունները: Պատիժ չեն կրել առևանգման փորձ կատարած օտարերկրյա գործակալական ցանցերի խուլիգանախմբերը: Պատիժ չեն կրել ապօրինի ձեռնարակատիրական գործունեությամբ ֆինանսավորվող ապատեղեկատվություն և ատելություն տարածող խմբերի ներկայացուցիչները:
Այս և բազմաթիվ այլ ծանրագույն հանցագործությունների բացահայտման գործում միաբանությունը պատրաստակամ է համապարփակ աջակցություն ցուցաբերել իրավապահներին:
Լիահույս ենք, որ հենց նմանատիպ հանցագործություններ բացահայտելու նպատակով է Արթուր Դանիելյանը հրավիրվել Քրեական ոստիկանության գլխավոր վարչության ահաբեկչության և ծայրահեղականաության դեմ պայքարի բաժին:

On May 20 of this year, Artur Danielyan, leader of the Adekvad movement, was invited to the General Department of Criminal Police of the RA Police to give an explanation within the framework of a case still unknown to us.
The movement invites media representatives to Arthur Danielyan’s press conference, which will take place at the entrance of the building of the General Department of Criminal Police, after the end of interrogation.
The movement welcomes the efforts of the Criminal Police in the fight against terrorism and extremism and hopes that the case will not add to the list of criminal cases of political persecution.
The Movement reaffirms its eagerness to support all stakeholders in the fight against many extremist and terrorist crimes in the Republic of Armenia.
We are deeply saddened to learn that the terrorists, who have been involved in criminal activities in the past, have not been punished due to the negligence, inaction of the previous and current authorities that have often involved anti-state tendencies. The criminal circles, that are also proponents of the ruling power, that beat the lieutenant colonel of the RA Armed Forces, leaving the latter in a coma for 8 months, have not been punished. Foreign agents, led by the current Prime Minister, who overthrew the constitutional order and obstructed justice, have not been punished. Those responsible for the death of a journalist who died of a hunger strike while in custody have not been punished. The crimes of sexual minorities and people with other mental disorders are unpunished. The hooligan groups of foreign agents that attempted to kidnap an opposition activist were not punished. Representatives of groups spreading misinformation and hate-speech, financed by illegal entrepreneurship have not been punished.
The movement is ready to provide comprehensive assistance to law enforcement in the solving of these and many other serious crimes.
We hope that Artur Danielyan has been summoned to the Anti-Terrorism and Extremism Department of the General Department of Criminal Police to reveal such crimes.